Niedawno otrzymaliśmy wiadomość wyrażającą uzasadnioną obawę: „Obawiam się, że światło słoneczne sprawi, że te maty z czasem się rozpadną, a w końcu jezioro zostanie zanieczyszczone cząsteczkami mikroplastiku, które dostaną się do ciał ryb i ptaków wodnych.” Jest to niezwykle ważna kwestia, którą chętnie omówimy.
Jak powstaje mikroplastik
Mikroplastik w środowisku powstaje głównie na skutek fragmentacji zwykłych plastików pod wpływem światła słonecznego. Te fragmenty utrzymują się, ponieważ ich masa cząsteczkowa jest zbyt duża, aby mogły je zjeść mikroorganizmy. Mimo że nazywamy je mikroplastikiem, są one zbyt duże, aby mogły być strawione przez mikroorganizmy — to jakby próbować zjeść swój samochód.
Biodegradowalne vs. Niebiodegradowalne
Materiały, które mogą być naturalnie rozłożone, nazywane są „biodegradowalnymi”, co zazwyczaj jest pozytywną cechą — chyba że chodzi o plastik. Zwykłe plastiki pozostawione na świetle słonecznym rozkładają się, tworząc cząsteczki mikroplastiku.
Geotekstylia polipropylenowe są „niebiodegradowalne”, co oznacza, że nie mogą być naturalnie rozłożone ani rozpuszczone. Często myślimy, że niebiodegradowalne to negatywna cecha — chyba że chodzi o plastik, który się nie rozpada i dlatego nie może tworzyć cząsteczek mikroplastiku. W tym przypadku materiał niebiodegradowalny jest dokładnie tym, czego chcemy.
Jak światło słoneczne zachowuje się w wodzie
Jeśli staniesz w basenie pod gorącym słońcem, twoje ramiona będą opalone (lub poparzone), podczas gdy twoje stopy pozostaną nietknięte. Dzieje się tak, ponieważ krótkie fale ultrafioletowego światła szybko się rozpraszają. Spektrum światła UV (UVA, UVB i UVC) nie może przenikać więcej niż kilka cali wody.
Z tego powodu nasze geotekstylia otrzymują niemal zero promieni UV pod wodą i pozostają nienaruszone, dopóki nie zostaną usunięte i poddane recyklingowi. Włókna nie rozpadają się pod wpływem światła słonecznego, a zatem nie tworzą mikroplastiku.
Jeśli ktoś wyjąłby LakeMat z wody i zostawił na brzegu w bezpośrednim świetle słonecznym, tkanina zaczęłaby kruszyć się po około 35 latach. Ale realistycznie nikt nie zostawiłby LakeMat na brzegu na 35 lat.
Ekologiczny wybór
LakeMats nie tworzą mikroplastiku ani nie szkodzą mikroorganizmom, które utrzymują jezioro w czystości. Są najbardziej ekologiczną metodą kontrolowania chwastów w stawach, jeziorach i rzekach.
Więcej informacji na temat wpływu plastiku i mikroplastiku na środowisko można znaleźć w tym raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o mikroplastiku.
Wybierz LakeMats dla zrównoważonego i skutecznego rozwiązania problemu chwastów wodnych.